zpět na výpis článků

Neprůvzdnušnost a riziko šíření vlhkosti


Všemi aktivními netěsnostmi ve vašem domě proudí teplý vzduch z interiéru do exteriéru vztlakem vzduchu nebo provozem vzduchotechnického zařízení a působí jako nositel vlhkosti. Např. spárou o šířce 1 mm a dlouhou 1 m / při vnitřní teplotě 20 st. C a relativní vlhkosti 50 % / se může denně z interiéru přes stavební konstrukci do exteriéru přenést až 360 g vody / ročně může jít až o 15 l vody / ve formě vodních par. Tyto vodní páry, jak je nám to známé z „orosených „ mokrých oken v zimním období, se po své kondenzaci hromadí jako voda ve všech vrstvách stavební konstrukce. Při teplotních rozdílech kondenzují na chladnějších místech nebo spárách, vazbách materiálů s různým difuzním odporem.

Vznikají tak ideální podmínky pro vznik plísní a hub, které jsou silně toxické a jsou původcem mnoha alergií a onemocnění dýchacích cest.

Zkondenzovaná voda uzavřená v tepelném izolantu vede k jeho degradaci a snížení jeho izolační schopnosti.

Vytváří se významné tepelné mosty a silné kondenzace vody na vnitřním povrchu stavebních konstrukcí. Zejména konstrukce dřevostaveb výrazně citlivější na změnu vlhkosti mohou po několika letech vykazovat změny svých fyzikálních vlastností až úplnou destrukci. U masivních staveb se negativní působení vlhkosti většinou projeví po delší době než u dřevostaveb. Významný negativní dopad uzavřené vlhkosti se projevuje také u střešních konstrukcí, a to jak šikmých, tak rovných střech. V daných případech se má za to, že je netěsná střecha, že do ní zatéká nebo že je poškozená povlaková folie. Skutečnost je však jiná, jedná se mnohdy o významné kondenzační zóny s „ posunutým „ rosným bodem směrem dovnitř konstrukce, kdy dochází k silné saturaci a vytékání zkondenzované vody gravitací do interiéru po „ chladných vrstvách „ nebo prvcích instalací ve střešní konstrukci s nedokonalým provedením tepelné izolace a jejich prostupů.

Dokonale provedená vzduchotěsnící rovina / vrstva / u jakéhokoliv objektu zaručuje dostatečnou ochranu konstrukce před vlhkostí a zvyšuje životnost celé stavby.

Důležité a zásadní je vhodné dimenzování skladby konstrukcí dle difúzních odporů jednotlivých vrstev.

Zásadně se musí směrem do exteriéru difúzní odpor z důvodu bezproblémového odvětrání vlhkosti zmenšovat.

Vzduchotěsnící rovina / vrstva / musí být umístěna s ohledem na možnou kondenzaci vodních par alespoň ve vnitřní čtvrtině tepelného odporu konstrukce.

 

zpět na výpis článků
Ochrana osobních údajů + cookies souhlas ( Cookie nastavení )