zpět na výpis článků

Metody a doby měření


Měření elektretovou dozimetrií

Základním a stavebním úřadem požadované měření radonu „indoor„ uvnitř novostavby nebo stávající budovy probíhá po dobu 1 týdne.

Měření dávkového příkonu záření gama

Součástí základního měření radonu nebo v případě podezření zvýšeného obsahu Ra-226 ve stavebních materiálech je měření záření gama ze stavebních materiálů!

Měření kontinuálním monitorem radonu FritRa 2

V případě zjištěných zvýšených hodnot OAR při základním 7denním měření se může na žádost objednatele pomocí kontinuálního monitoru radonu FritRa 2 provést několikadenní měření nebo tzv. ventilační experiment po dobu 24 hodin v místnosti nebo místnostech s nejvyšší zjištěnou hodnotou OAR.

VÝSLEDKEM UVEDENÉHO DOMĚŘENÍ JE POTVRZENÍ NEBO VYVRÁCENÍ VÝSLEDKŮ 1. MĚŘENÍ ZA KONTROLOVANÝCH PODMÍNEK MĚŘENÍ.
SOUČASNĚ JE MOŽNÉ Z ČASOVÉHO PRŮBĚHU OBJEMOVÉ AKTIVITY RADONU STANOVIT RYCHLOST PŘÍSUNU RADONU DO OBJEKTU A SKUTEČNOU VÝMĚNU VZDUCHU V MEŘENÉ MÍSTNOSTI.

Radonová diagnostika /provádíme jako jediný subjekt na trhu s mnohaletou praxí ve stovkách rodinných domů po celé ČR/

Cílem radonové diagnostiky závadného objektu je získat informace o identifikaci, lokalizaci a kvantifikaci zdrojů a přísunových cest radonu do objektu. Jedná se o soubor diagnostických měření, které slouží k cílenému, efektivnímu a optimalizovanému návrhu a projektu protiradonových opatření s dostatečnou účinností.

Diagnostická měření dle ČSN 73 0601

1. Stanovení průměrné OAR /objemové aktivity radonu/ ve všech místnostech v kontaktních podlažích a v alespoň jedné třetině pobytových místností ve vyšším podlaží na základě průkazného měření trvajícího alespoň jeden týden. V místnostech s nejvyššími koncentracemi radonu lze předpokládat nejvyšší rychlost přísunu radonu nebo sníženou ventilaci. Uvedený typ měření lze použít i pro stanovení účinnosti provedeného protiradonového opatření. Nevýhodou je závislost na násobnosti výměny vzduchu.

2. Stanovení průběhu OAR v čase při měření kontinuálním monitorem FritRa 2. Uvedené měření se používá pro stanovení rychlosti přísunu radonu do předmětné místnosti a pro posouzení účinnosti aktivních protiradonových opatření. Na časovém průběhu koncentrace lze analyzovat rychlost jejího poklesu po zapnutí speciálního ventilátoru napojeného na odvětrávací systémovou mezeru v podlaze nebo na odsávací vrty nebo naopak rychlost nárůstu po jeho vypnutí. Na základě těchto získaných parametrů lze optimalizovat cyklický provoz ventilátoru.

3. Měření okamžitých koncentrací radonu ve vzorcích vzduchu odebraných přímo z přísunových cest, jako jsou trhliny a praskliny na kontaktu stěna-podlaha, při zárubních dveří, podél prostupů instalací v podlahách, ze šachet v podlahách, ze spár dřevěných podlah apod. Význam uvedeného měření je prokázání, zda daná přísunová cesta je z hlediska pronikání radonu /i vlhkosti/ do stavby aktivní a významná.

4. Analýza rychlosti přísunu radonu do dané místnosti při řízené tlakové diferenci metodou BLOWER DOOR TEST, z níž lze určit relativní těsnost kontaktních konstrukcí podlahy a případně zdiva, vydatnost zdroje radonu a vzájemný poměr rychlosti přísunu radonu a rychlosti ventilace. Metodou BLOWER DOOR TEST lze lokalizovat, identifikovat a kvantifikovat jednotlivé přísunové cesty radonu a stanovit změny těsnosti kontaktní konstrukce v průběhu a po dokončení pokládky protiradonové izolace. Metoda BLOWER DOOR TEST umožňuje sledovat významnost přísunu radonu difuzí z geologického podloží a ze stavebních materiálů při eliminaci konvektivní složky přísunu radonu z podloží tlakovou bariérou /tzn. pod tlakem v objektu nebo v měřené místnosti/.

5. Stanovení radonového indexu pozemku /stavby/, kdy jsou odebírány vzorky půdního vzduchu vně okolo objektu nebo při odstraněných podlahách i uvnitř objektu. Znalost OAR ve vzorcích půdního vzduchu a plynopropustnosti zemin je nezbytná pro návrh nové protiradonové izolace a všech ostatních opatření dle ČSN 73 0601.

6. Stanovení vertikálního profilu plynopropustnosti zemin buď vně nebo uvnitř objektu. Vertikální profil plynoprospustnosti zásadně ovlivňuje účinnost větracích a odsávacích systémů podloží, a proto má být stanoven vždy při jejich navrhování a realizaci.

7. Stanovení plynopropustnosti a OAR v podpodlahových vrstvách pod každou místností nebo alespoň v každé sekci ohraničené základovými pasy. Podle výsledků se dimenzuje typ a hustota odsávacích vrtů u větracích systémů podloží.

8. Stanovení dávkového příkonu záření gama, které slouží k ověření, zda zdrojem radonu nejsou použité stavební materiály.

9. Stanovení OAR v dodávané vodě do objektu, kterým se posuzuje, jakým příspěvkem se na zvýšené hladině radonu v objektu podílí voda.

Všechna měření provádíme dle platných metodik a schváleného programu SÚJB, tzn. ve stavebně dokončených stavbách s těsnou obálkou a zabudovanými v připojovací spáře těsnými dveřmi a okny, se zabudovanými a zavodněnými zdravotně-technickými instalacemi /odpad u vany, pračky, myčky, umyvadel apod./.

zpět na výpis článků
Ochrana osobních údajů + cookies souhlas ( Cookie nastavení )